Terminator 2 w HD i 4K w Polsce! Recenzja wydania Blu-ray


Autor tekstu:
Kategoria: film | Terminator
Data dodania wpisu: 2 lipca 2021

Polscy kinomani długo musieli czekać na Terminatora 2 Jamesa Camerona na nośniku Blu-ray. Wreszcie się doczekali.

Problem z wydaniem Terminatorem 2 na płycie nie występował w czasach popularności nośników DVD. Vision dał nam jedno z najpiękniejszych na świecie wydań! Płyta weszła do sprzedaży 26 lutego 2004r.[1] Srebrny kartonowy box zawierał dwie płyty DVD i małą książeczkę z informacjami na temat obsady, efektów i pracy nad filmem. Główna strona pudełka prezentowała cyborga T-800 bez skóry i tytuł filmu. Obydwa elementy są wypukłe.

Płyta DVD Terminator 2 Vision
Terminator 2 DVD, polskie wydanie Vision / kolekcja Szymona Kołodziejczyka (Język Filmu)

Zawartość nośników była wzorowa. Na pierwszej płycie umieszczono film w wersji reżyserskiej zawierający dodatkowe sceny i zakończenie, jakich nie było w wersji kinowej. Film miał ścieżkę audio angielską i polskiego lektora, a napisy jedynie polskie. Druga płyta zawierała mnóstwo dodatków: zwiastuny, making ofy, scenariusz filmu, storyboard i wiele innych. Zaznaczę, że dodatki mają polskie napisy. Na szczególną uwagę zasługuje menu płyty, które prezentuje trójwymiarową animację cyborga. Druga płyta ma animację bazy Skynetu w zniszczonym wojną nuklearną Los Angeles. Przechodzenie w menu do poszczególnych sekcji stanowi odrębną przygodę dla miłośnika Terminatora. Vision oznaczył to wydanie „QDVD” i był to pierwszy tytuł specjalnej serii wydawcy. Vision dał także kilka innych wydań Terminatora 2 (nawet w formacie VideoCD), które oczywiście były tańsze i nie zawierały tylu dodatków.

Menu płyty DVD Terminator 2 Vision
Plansze menu płyty DVD Terminator 2, Vision
Różne wydania Terminatora 2 DVD i VCD, Vision / kolekcja Szymona Kołodziejczyka (Język Filmu)

Kiedy przyszła era Blu-ray nagle okazało się, że w Polsce Terminator 2 tak szybko nie pojawił się na niebieskich krążkach. Dopiero w 19 kwietnia 2012r. Kino Świat wypuściło do sprzedaży Terminatora 2 na Blu-ray.[2] Niestety daleko było temu wydaniu do tego, co zrobił Vision. Oj, daleko… Standardowe plastikowe pudełko, brak jakichkolwiek dodatków, broszur, książeczki. A okładka nijak się miała do oryginału. Białe tło, a na niej wycięty Terminator z oryginalnego plakatu. Biel miała charakteryzować wszystkie wydania serii wydawcy pod nazwą Kino Światowe: Oficjalna Selekcja (która ostatecznie nie do końca wyszła dystrybutorowi), jednak grafika jest częścią wydania i powinna być spójna z samym filmem. Tutaj wyraźnie nie jest.

Terminator 2 Blu-ray, Kino Świat
Terminator 2 Blu-ray, Kino Świat / Kolekcja Szymona Kołodziejczyka (Język Filmu)

A co na płycie? Film w wersji kinowej, czyli bez dodatkowych scen i dwie ścieżki audio – oryginalna i lektor polski (Maciej Gudowski). Brak napisów. Na płycie nie znajdziemy żadnych dodatków. Ale największym minusem tego wydania jest jakość obrazu. W sieci można przeczytać narzekania fanów i kolekcjonerów, jak słabą jakością charakteryzuje się zamieszczony na płycie materiał wideo. Niestety trzeba wszystkim przyznać rację. Specyfikacja Blu-ray pozwala umieścić video w rozdzielczości FullHD i taką rozdzielczość ma film na płycie. Jednak umieszczając ją w odtwarzaczy Blu-ray nie uświadczymy przeżywania fabuły Terminatora 2 w wysokiej rozdzielczości. Dlaczego? Ilość pikseli to jedno. Przy produkowaniu takiej płyty ważne jest dostarczyć pliki w możliwie najwyższej jakości, ale nie niższej niż FullHD. Można posiadać wideo w niższej rozdzielczości i przeskalować je do FullHD, ale wtedy nie oczekujemy jakości High Definition. Kino Świat dało film na płycie, który wygląda jak przeniesiony z jakości SD (Standard Definition lub mniej technicznym językiem można napisać po prostu DVD) do FullHD (Full High Definition). Skalowanie małego obrazu do dużego nie zwiększy szczegółów i tym samym jakości. Wystarczy porównać obraz Terminatora 2 z innego wydania zagranicznego by zrozumieć, jak niską jakością charakteryzuje się polskie wydanie Kino Świat.

Porównanie jakości Terminatora 2 Blu-ray / Język Filmu

Ale co z Terminatorem 2 w formacie 4K w Polsce? W końcu go mamy. 5 lipca 2021r. to oficjalna polska premiera wypuszczenia na rodzimy rynek Terminatora 2 na płytach DVD, Blu-ray i 4K przez Studio N.[3] Czy jest powód do zachwytu? 

Na wszystkich płytach jest sam film i to w wersji kinowej, czyli bez dodatkowych scen. Jest to najuboższa wersja Terminatora 2 z trzech, jakie wyszły. Wersja reżyserska, zwana na świecie Special Edition, zawiera dodatkowe sceny, w tym jedną bardzo ciekawą i nawet ważną dla fabuły – wyjmowanie procesora z czaszki cyborga. Istnieje jeszcze najdłuższa wersja, zwana Extended Special Edition (odnaleźć ją możemy na zagranicznych wydaniach), która zawiera specyficzne zakończenie. W nim stara Sarah Connor patrzy na dorosłego Johna, który bawi się ze swoją córką. Wydawcy starają się dostarczać na płytach przynajmniej wersję Special Edition, a często raczą fanów trzema wersjami. Studio N dostarczyło polskim fanom (jedynie) wersję kinową.

Menu płyty Blu-ray jest, ale daleko mu do tego, co lata temu stworzył Vision. Mimo wszystko jest spójne z samym filmem. Budzi z nim skojarzenia. Z poziomu menu mamy dostęp do ścieżki dźwiękowej oryginalnej lub z lektorem. Są tylko polskie napisy. Co ciekawe menu jest w języku polskim lub angielskim. Wersja DVD posiada dodatkowo polskiego lektora w gwarze śląskiej (Dariusz Niebudek). Wersje Blu-ray i 4K takiego lektora nie posiadają. Warto zaznaczyć, że wydanie DVD zawiera dwie płyty i właśnie na drugiej jest ten niespotykany lektor. Wydanie 4K ma tylko jedną płytę – UltraHD, czyli nie posiada płyty Blu-ray. Jest powszechną praktyką wydawać płyty 4K wraz z dodatkową płytą Blu-ray. Studio N odeszło od tego. 

Menu płyty Blu-ray 4K Terminatora 2, Studio N
Menu płyty Terminator 2 4K, Studio N

Dystrybutor zdecydował się na własne projekty okładek. Niestety nie sprawiają wrażenia przemyślanych projektów, a raczej szybkiego montażu obrazów i napisów w całość. Ma się wrażenie przeładowania treści. Okładki Blu-ray i DVD to właściwie klatki wyciągnięte z filmu. Okładki nie są zaprojektowane, a jedynie powielają filmowe kadry z małymi przeróbkami. Najlepiej prezentuje się obraz na pudełku wersji 4K. Ale i tu Studio N dorzuciło metalową czaszkę cyborga, jakby na siłę. Po co psuć dopracowaną już kompozycję wizerunku Arnolda w jego najsłynniejszej roli? Jak w przypadku menu czuć klimat Terminatora, tak w przypadku okładek nie. Szkoda, że dystrybutor nie zastosował oryginalnej kompozycji plakatu Terminatora 2. A nawet jeśli istnieje potrzeba zaprojektowania okładek na nowo to można to zrobić tak, by fani poczuli się dopieszczeni. Na świecie jest mnóstwo świetnych okładek tego filmu.

Okładki płyt Terminator 2 od Studia N
Płyty DVD, Blu-ray i 4K Terminator 2 wydawcy Studio N / Język Filmu
Różne wydania Terminatora 2 Blu-ray
Zagraniczne wydania Terminatora 2 Blu-ray, HDDVD / kolekcja Szymona Kołodziejczyka (Język Filmu)

A jak z jakością filmów? Tutaj trzeba przyznać, że jest naprawdę dobrze! Jakość High Definition rzeczywiście pokazuje ile można dać odbiorcy przy dużej ilości pikseli. W końcu polscy fani kultowego filmu Jamesa Camerona dostali wysoką rozdzielczość. Wersja Blu-ray (FullHD) prezentuje się nawet lepiej niż inne wydania zagraniczne. Obraz jest ostrzejszy i wydaje się mieć mniej ziarna. Film na płycie 4K prezentuje się najlepiej. Pod względem ostrości jest tak, jak w przypadku wydań zagranicznych. Można więc śmiało powiedzieć, że mamy rzeczywiste rozdzielczości UltraHD (4K) i FullHD (Blu-ray)! Tu nie ma na co narzekać.

Porównanie jakości Terminator 2 4K
Porównanie jakości Terminator 2 4K, wydanie czeskie i polskie / Język Filmu
PorównaniePorównanie jakości Terminator 2 Bluray
Porównanie jakości Terminator 2 Blu-ray, wydanie brytyjskie i polskie / Język Filmu
PorównaniePorównanie jakości Terminator 2 Bluray
Porównanie jakości Terminator 2 Blu-ray, wydanie z Korei Południowej i polskie / Język Filmu

O kolorach nie będę tu wspominał, bo jest to temat na inny artykuł. A jeśli miałbym się do czegoś przyczepić to do braku HDR na płycie 4K. Wydanie włoskie 4K serii 4Kult zawiera HDR, choć nie jest to świetny Dolby Vision czy HDR10+. Może jeszcze przyjdzie nam poczekać na bogate wydanie Terminatora 2 z piękną okładką, mnóstwem dodatków, w 4K i HDR. Wydanie czeskiego dystrybutora Bontonfilm, które sprzedawał sklep Filmarena, to kolekcjonerski box z płytami Blu-ray, Blu-ray 3D oraz 4K w steelbookach, z książeczkami i innymi materiałami drukowanymi, z pięknym menu na płytach i mnóstwem dodatków. Niestety nie uświadczymy na płytach języka polskiego, ale taki ekskluzywny box pokazuje, jak ważnym w historii kina jest film Terminator 2. I jak można oddać jemu hołd. Wydanie omawiam szczegółowo w tym odcinku na kanale Język Filmu:

Przypisy:
[1] https://www.film.gildia.pl/filmy/terminator_2/dvd (02.07.2021)
[2] https://poral.eu/terminator_2_judgment_day.php (02.07.2021)
[3] Informacja pochodzi ze sklepu DVDmax.pl z dnia 02.07.2021

Sekcja komentarzyDodaj komentarz

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez administratora.