Czym jest anime?


Autor tekstu:
Kategoria: animacja | film | komiks | serial
Data dodania wpisu: 28 maja 2021

Anime - co musisz wiedzieć?

Anime (kreskówka japońska), razem z mangą, są najbardziej rozpoznawalnymi na świecie produktami popkultury japońskiej. Gdy przeciętny Polak zderza się z anime po raz pierwszy, w jego głowie pojawia się myśl: “O, bajka”. Jesteśmy przyzwyczajeni, że każdy film animowany jest bajką. Nic bardziej mylnego. Czym więc jest anime? Gloryfikowaną bajką? Co warto oglądać anime? Gdzie oglądać anime? Z tego artykułu otrzymasz odpowiedzi na te pytania!

Filmy anime DVD polskie wydania / kolekcja Szymona Kołodziejczyka (język Filmu)

Czym jest anime?

Anime to japońskie filmy animowane często inspirowane mangą (japoński komiks) lub grami wideo. Pierwsze anime były adaptacjami popularnych ówcześnie mang dla próby zdobycia zainteresowania fanów komiksów japońskich (a trochę ich było z uwagi na dużą popularność mangi w Japonii). Sposób zainteresowania publiki okazał się tak skuteczny, że wykorzystuje się go do dzisiaj. Stąd anime to często manga przeniesiona na ekran. Dlaczego twórcy filmów nie posunęli się dalej i nie zaczęli tworzyć filmów live-action (filmy z udziałem aktorów jako alternatywa dla filmu animowanego) tak często jak filmów animowanych? Po pierwsze chodzi o koszty. Tworzenie anime jest tańsze niż nagrywanie filmów z aktorami oraz daje więcej możliwości filmowcom przez co w Japonii filmy animowane zaczęły się rozwijać o wiele bardziej dynamicznie niż filmy aktorskie[1]. Drugim powodem jest popularyzacja anime wśród dorosłych widzów. Najpierw anime były kierowane do dzieci. Gdy twórcy zauważyli rosnące zainteresowanie postanowili stworzyć anime dla starszych fanów. Był to strzał w dziesiątkę, bo od tego czasu popularność anime zaczęła gwałtownie rosnąć. Skoro animacja sprzedawała się wśród dorosłych, nie było potrzeby tworzyć filmów aktorskich.

Podsumowując, anime jest japońskim filmem animowanym, głównie opartym na mandze, skierowanym do widzów w każdym wieku o różnych zainteresowaniach.

Czy warto oglądać anime?

Anime, tak jak manga, jest przeznaczona dla różnych grup odbiorców. Dzięki ogromnej wyobraźni i przede wszystkim odwadze, twórcy tworzą nawet najbardziej szalone pomysły. Przykładem takiego szalonego anime jest Sekko Boys (2016), które opowiada historię czterech grecko-rzymskich śpiewających… popiersi. 

Klatka z serialu Sekko Boys (2016)
Sekko Boys (2016)

Kolejną cechą anime jest nieprzewidywalność. Oglądając japoński film animowany widz często nie ma pojęcia jak on się skończy. Przykładem może być Tokyo Ghoul (2014), przedstawiający losy zwykłego studenta pewnego dnia zaatakowanego przez kobietę, która okazuje się ghulem, co skutkuje zmianą głównego bohatera w pół ghula. Szybka i zwrotna akcja czy nagłe śmierci bohaterów skutkują trzymającą w napięciu fabułą.

Tokyo Ghoul (2014)

Przez to, że tematyka anime nie jest sprecyzowana, twórcy nie boją się poruszać różnorodnych tematów. Grobowiec świetlików (1988) jest wyciskaczem łez opowiadającym historię rodzeństwa, które zmaga się z głodem, niewygodą i chorobami. Angel Beats! (2010) przedstawia liceum, do którego główny bohater trafia po swojej śmierci by tam dołączyć do klubu walczącego z Bogiem. W Kimi no na wa (2016) poznajemy historię nastolatka i nastolatki, którzy zamieniają się ciałami, a w Czarodziejce z księżyca (1992-1997) towarzyszymy głównej bohaterce w pokonywaniu sił zła przy pomocy jej magicznych zdolności.

Anime - film czy serial?

Anime to głównie seriale animowane produkowane w Japonii. Z tego powodu różnią się od bardziej europejskich seriali animowanych, jakim są Rick i Morty (od 2013), Simpsonowie (od 1989), Winx (od 2004), czy nasze polskie Włatcy Móch (2006-2011) i Kapitan Bomba (2007-2013). Standardowy odcinek anime trwa około 24 minut. Z czego około półtorej minuty zajmuje “opening” (czołówka, intro) zawierający dopasowaną do całego serialu energiczną piosenkę (lub rzadziej utwór instrumentalny). Następnie rozpoczyna się odcinek, który trwa aż do “endingu”. Jest to forma tyłówki (outro) z kolejną piosenką, przeważnie w spokojniejszym tonie.

Około 12 odcinków składa się na serię. Nowe serie anime pojawiają się co trzy miesiące. W ten sposób co kwartał zmienia się program japońskich stacji telewizyjnych. Są anime, których jeden sezon posiada nawet 24 odcinki. Taką długość mają Mahoutsukai no Yome (2017-2018) i Tate no Yuusha no Nariagari (2018-2019). Najdłuższe serie emitowane są po kilka lat jak na przykład Naruto emitowane od 2002 do 2007 roku, z późniejszymi seriami kontynuowanymi w Naruto: Shippuuden (2007-2017), aż do obecnie wydawanej kontynuacji Boruto: Naruto Next Generations (od 2016).

Anime jest też wydawane w postaci filmów pełnometrażowych. Są to produkcje dużo bardziej dopracowane niż cotygodniowo wypuszczane odcinki. Do filmów pełnometrażowych zaliczamy tytuły takie jak: Spirited Away: W krainie Bogów (2001) od Studia Ghibli (są znani również z Mój sąsiad Totoro (1988) i Ruchomy Zamek Hauru (2004)), za który reżyser otrzymał Oscara w kategori Najlepszy długometrażowy film animowany, czy popularny i nagradzany film z 2016 roku – Kimi no na wa. (Your name.). Pochłaniają one duże budżety i wielkie ilości pracy, ale dają widzom zapierające dech animacje, których raczej trudno doświadczyć w serialu.

Jak zacząć przygodę z anime?

Poniżej znajdzie się kilka tytułów, które polecamy komuś początkującemu w temacie anime. Są to filmy anime mniej lub bardziej popularne. Charakteryzują się one przyjemnym dla oka stylem animacji i przez to będą przystępne dla nowego widza. W zestawieniu wszystkie anime łączą wartką akcję i przygodę z rozterkami dnia codziennego.

Nie uwzględniamy wielu popularnych tytułów z różnych powodów. Clannad (2007-2008) mimo ciekawej fabuły ma trudną do zaakceptowania przez świeżego widza oprawę graficzną. Ponadto wiele jest serii, takich jak Saint Young Men (2012-2013), które budzą kontrowersje. Duża ilość anime jest pełna podtekstów seksualnych określanych w opisach jako ecchi i hentai. Poniższa lista nie uwzględnia też tytułów, które są bardzo długie i obejrzenie ich zajęłoby kilka miesięcy. 

Poniższa lista to anime, które trzymają wysoki poziom i możemy je z czystym sumieniem polecić. Można napisać, że to najlepsze anime na początek. Oceny poniższych filmów i seriali zostały pożyczone od ogólnie uznawanego przez fanów anime portalu: myanimelist.net.[2]

Fullmetal Alchemist Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009-2010) należy obejrzeć chociaż raz, ponieważ jest klasyką anime. Przedstawia podróż dwóch braci, którzy poszukują kamienia filozoficznego, by odzyskać utracone ciało jednego z braci. Od dłuższego czasu jest numerem 1 na liście top anime myanimelist.net.

Ocena: 9.18 pkt.

Kimi no na wa

Kimi no na wa. (2016) (film pełnometrażowy) to przyjemna opowieść utrzymana w klimacie lekkiego fantasy, która toczy się wokół młodości i gwiazd. Nie jest pozbawiona zwrotów akcji. Pozwala podejrzeć codzienne życie w dużym japońskim mieście i na wsi. 

Ocena: 8.95 pkt.

Death Note

Death Note (2006-2007) to coś dla miłośników horrorów i must-watch dla fanów anime. Historia opowiada o licealiście, który pewnego dnia znajduje notatnik, który został upuszczony przez Boga Śmierci. Po wpisaniu w nim czyjegoś imienia, nazwiska i znając jego wygląd doprowadza do śmierci tej osoby. Główny bohater zaczyna wykorzystywać go do zabijania przestępców, co zwraca uwagę detektywa.

Ocena: 8.72 pkt.

Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu (2016-2017) to dwie serie przedstawiające mistrza rakugo oraz jego nowego ucznia – byłego więźnia. W tle rozwiązywana jest historia tajemniczej śmierci jednego z bohaterów. Całość okraszona jest nietuzinkową animacją i świetną ścieżką dźwiękową.

Ocena: 8.60 pkt.

Attack on Titan

Attack on Titan (od 2013) kolejna seria, który jest zaliczany do klasyków. Będzie on idealny dla fanów akcji i świata postapo. Historia przedstawia walkę głównego bohatera, Erena, z tytanami. Anime to jest pełne zwrotów akcji i charakteryzuje się niesamowitą czołówką, która zapada głęboko w pamięć. Seria zajmuje numer 2 i 3 na liście top anime myanimelist.net. Warto również wspomnieć, że Attack on Titan jest znane z wielu memów.

Ocena: 8.49 pkt.

Parasyte

Godną polecenia jest seria Parasyte (2014-2015) łącząca w sobie gatunki sci-fi i thriller. Fabuła dotyczy ziemi ogarniętej przez potwory pasożytujące na ludziach. Przez większość czasu obserwujemy zmiany jakie zachodzą w głównym bohaterze. Historia pokazuje różne oblicza ludzi wobec zagrożenia pozaziemskiego.

Ocena: 8.40 pkt.

Boku no Hero Academia

Boku no Hero Academia (od 2016) opowiadający o szkole dla superbohaterów, którzy ratują świat przed złem. Serial jest pełen zwrotów akcji, zabawnych sytuacji i interesującej fabuły. Jest idealny dla fanów dzieł Marvela.

Ocena: 8.08 pkt.

That Time I Got Reincarnated as a Slime

Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime (2018-2021) to jeden z nowszych tytułów z gatunku isekai, który przedstawia losy bohatera, który z powodu wypadku znalazł się w innym świecie. Anime pełne walki, rozwoju i zabawnych sytuacji. 

Ocena: 8.07 pkt.

Yona of the Dawn

Szukając silnej żeńskiej bohaterki warto zwrócić uwagę na anime Yona of the Dawn (2014-2015). Przedstawia historię młodej dziewczyny, jej przemianę i jej wpływ na otaczający ją świat. Jest to świetne anime dla tych, którzy szukają fabuły pokazującej rozwijającego się emocjonalnie bohatera, który walczy o dobro swoich przyjaciół i kraju, często podejmując trudne moralnie wybory.

Ocena: 8.05 pkt.

Hibike no Euphonium

Dla fanów nastoletnich dramatów z dużą dozą muzyki klasycznej idealnie nada się Hibike no Euphonium (2015-2016). To historia grupy dziewcząt przygotowujących się do konkursu orkiestr. Wszystko to okraszone nastoletnimi problemami i piękną oprawą wizualną.

Ocena: 8.00 pkt.

Yuri!!! on ICE

Yuri!!! on ICE (2016) to anime przedstawiające historię łyżwiarzy figurowych. Jest to anime z niesamowitą oprawą wizualną przedstawiającą artystyczną dyscyplinę sportową. Pokazuje codzienne wyzwania stojące przed głównym bohaterem w celu osiągnięcia zamierzonego celu.

Ocena: 7.91 pkt.

Gdzie oglądać anime?

Crunchyroll

Crunchyroll jest serwisem z jedną z największych bibliotek anime udostępnianych online. Można za darmo oglądać japońskie seriale animowane wyłącznie w języku angielskim. Odcinki zawierają reklamy. Opcja premium za około 39pln/msc pozwala na oglądanie filmów bez reklam. Serwis jest dostępny w naszym kraju.

Netflix

Dużym serwisem, który od jakiegoś czasu streamuje anime jest Netflix. Posiada bibliotekę kilkunastu tytułów (stan na 26.02.2021), zarówno klasycznych, jak i nowszych serii. Pakiet standardowy zaczyna się już od 34 pln/msc. Na platformie anime jest z napisami w języku polskim.

Polsat Games i Polsat Games HD

To stacje telewizyjne dostępne w pakietach u operatorów telewizji. Znajdziemy tam kilka popularnych tytułów anime, m.in.: Dragon Ball Super, Inazuma Eleven Go, One Piece i popularna Akademia Bohaterów (My Hero Academia). Seriale animowane są emitowane o różnych porach dnia.

Funimation

Dla wszystkich znajdujących się w Kanadzie lub Stanach Zjednoczonych przeznaczony jest serwis Funimation. Platforma nie jest dostępna dla użytkowników z innych rejonów (według stanu na czas pisania tego artykułu), o czym można dowiedzieć się po wejściu na stronę.

Hulu

Hulu to amerykańska platforma streamingowa, która podobnie jak Funimation nie jest dostępna w Polsce (póki co). Polecamy ją zatem użytkownikom w USA. Zawiera wiele znanych i nowych tytułów, głównie seriali. Opłaty za oglądanie zaczynają się od  6usd/msc. Anime na tym serwisie są dostępne w języku angielskim.

Przypisy:
[1] https://www.konnichiwa.pl/co-to-jest-anime,6,37.html#
[2] Oceny z dnia kwietnia 2021

Sekcja komentarzyDodaj komentarz

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez administratora.