Co ma wspólnego książka i film, czyli niezwykły projekt pewnego projektanta


Autor tekstu:
Kategoria: film | książka
Data dodania wpisu: 3 listopada 2020

Wyszło wiele filmów na podstawie powieści czy opowiadań (Podziemny Krąg, reż. David Fincher; Milczenie owiec, reż. Jonathan Demme, Solaris, reż. Steven Soderbergh, seria Harry Potter), a nawet odwrotnie – powstały książki na podstawie fabuły filmowej (Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów; Marcin Mastelarz, Miasto 44). Książkowe historie czasem nadają się do kina, co widać po udanych ekranizacjach, a czasem nie, co oczywiście też widać po tych drugich ekranizacjach. Nie lubię porównań jednego medium z drugim, bo każde z nich oferuje odbiorcy inną immersję. Fani kina raczej mniej sięgają po książki, a fani czytelnictwa nie oglądają tylu filmów, co kinomaniacy. I może zmieni to jeden projekt, którego pomysłodawcą i autorem jest Matt Stevens?

Projektant i ilustrator, który pomaga markom na całym świecie wyrażać się wizualnie. Z jego usług skorzystały m.in.: Facebook, Google, Netflix, Nike, The New York Times.[1] Jego prace można podziwiać na stronie hellomattstevens.com.

projekt Matta Stevensa
Projekt Matta Stevensa / hellomattstevens.com
projekt Matta Stevensa
Projekt Matta Stevensa / hellomattstevens.com

Matt Stevens stworzył projekt o nazwie Good Movies as Old Books, który łączy kino z biblioteką. Przynajmniej wizualnie. Artysta zebrał 100 swoich ulubionych filmów i do każdego zaprojektował okładkę książkową. Mało tego. Ta okładka stylizowana jest na stare wydawnictwo. Projekty przypominają grafikę w stylu retro. Można zatem zobaczyć, jak wyglądałyby książki na podstawie wybranych filmów na półce w starej księgarni.

Projekt książki Matta Stevensa
www.kickstarter.com/projects/mattstevensclt/good-movies-as-old-books/description
www.kickstarter.com/projects/mattstevensclt/good-movies-as-old-books/description

Stevens chciał połączyć swoją miłość do filmu i starej sztuki projektowania okładek książkowych.[2] Ilustrator nie boi się eksperymentować. Chciał zinterpretować swoje ulubione filmy na nowo. Na platformie crowdfundingowej Kickstarter Stevens opisał swoje działania przy Good Movies as Old Books i można już tam zakupić specjalną książkę zawierającą wszystkie projekty okładek artysty. Możemy również kupić pojedyncze wydruki wybranych okładek. Koszt jednego wydruku 20x25cm to 15 dolarów. Koszt książki w twardej oprawie zawierającą 124 strony ze wszystkimi okładkami książek to koszt 40 dolarów. Do tych cen należy doliczyć koszty wysyłki. Przy zakupie większych ilości są zniżki.

Obrazy projektu Good Movies as Old Books
www.kickstarter.com/projects/mattstevensclt/good-movies-as-old-books/description
książka projektu Good Movies as Old Books
www.kickstarter.com/projects/mattstevensclt/good-movies-as-old-books/description

Książka zawierająca wszystkie projekty okładek jest tak zaprojektowana, by sama także przypominała starą książkę. Ale w tym projekcie właśnie o to chodzi. To ukłon autora w stronę czasów, które mijają. Czasów, których wytworzone dzieła kultury określane są słowem „retro”. Słowem, które dziś budzi zainteresowanie. Dzięki temu projektowi możemy wrócić myślami do filmów, które lubimy i do których mamy sentyment. Możemy odkryć je na nowo (a właściwie ich okładki). A wielkie zainteresowanie projektem Stevensa pokazuje, jak wielu miłośników filmów pragnie uczestniczyć w każdym działaniu mającym na celu odsuwanie ich ulubionych filmów od zapomnienia. Dziękuję Stevens.

Przypisy:

[1] http://hellomattstevens.com [26.10.2020]
[2] https://www.kickstarter.com/projects/mattstevensclt/good-movies-as-old-books/description [26.10.2020]

Sekcja komentarzyDodaj komentarz

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez administratora.