Nowe limitowane komiksy specjalne Aliens na polskim rynku od Scream


Autor tekstu:
Kategoria: Alien | komiks
Data dodania wpisu: 26 czerwca 2020

Polski wydawca komiksów Scream Comics (Scream Sp. z o.o.) obchodzi swoje 5-lecie. Firma z Łodzi z tej okazji postanowiła wydać pięć komiksów Aliens, które będą zawierać wybrane historie o słynnym potworze z Kosmosu. Seria nazywana jest Aliens Scream 5th Anniversary.[1] Wszystkie komiksy mają być wydaniami specjalnymi w limitowanym nakładzie. Wydawca zapowiedział wypuszczanie każdego zeszytu raz w miesiącu. Pierwszy i drugi tom trafiły już do fanów. Książka jest takiego samego formatu, co inne komiksy z serii wydań specjalnych Scream. Twarda okładka z laminowanymi obrazami oraz pokryte srebrną farbą napisy robią wrażenie. Czuć wyjątkowość tego wydania.

Komiksy Scream w wydaniu specjalnym
Komiksy Scream w wydaniu specjalnym
Komiksy Aliens 5 lat Scream
Komiks Aliens 5-lat Scream Zeszyt 1 i 2

W środku pierwszego tomu Aliens. Uprowadzeni/Spustoszenie znajdziemy 6 opowiadań o Obcym. Uprowadzeni, Ładunek, Obcy, Inkubacja, Spustoszenie i Chora miłość są odrębnymi zamkniętymi historiami z uniwersum Obcego. Nie są powiązane z filmami, jak było w przypadku innych wydań specjalnych Scream: powieści graficznych Aliens. The Original Comics Series z opowiadaniem Początek (Outbreak) oraz Aliens. The Original Comics Series. Tom 2 z opowiadaniami: Koszmarny Azyl i Wojna o Ziemię. Komiksy znane są bardziej jako komiks Aliens czarny i komiks Aliens niebieski z uwagi na ich kolory okładek. Wszystkie trzy historie stanowiły kontynuację filmów Obcy Ridleya Scotta oraz Obcy. Decydujące starcie (Obcy 2) Jamesa Camerona. O tym, jak historie komiksowe łączą się z tymi filmami oraz jak kontynuują ich fabułę dowiecie się z tych materiałów wideo:

W przypadku nowego komiksu Aliens historie stanowią rozszerzenie uniwersum Obcego. Jednak czytelnik powinien znać choćby podstawowe informacje o ksenomorfie. Po prostu czyta się wówczas przyjemniej, bo w krótkich historiach scenarzyści nie skupiali się na tłumaczeniu czytelnikowi działania i motywacji Obcych, a na rozwijaniu tego, co zostało powiedziane w słynnych filmach.

Historie są dłuższe i krótsze. Ma się poczucie zróżnicowania z uwagi na różnych scenarzystów i rysowników. Dzięki temu czytelnik przeżywa każde opowiadanie inaczej.

Ilustracje komiksu Aliens: Uprowadzeni / Spustoszenie (Scream Comics)

Bardzo ciekawym opowiadaniem jest Spustoszenie. Historia została napisana przez jednego autora, zaś do stworzenia obrazów przyczyniło się kilkudziesięciu ilustratorów! Praktycznie każda strona jest w innym stylu, innym charakterze rysunku. Przez to komiks czyta się ciekawie. Mi to nie przeszkadzało, a nawet było interesującym przeżyciem. Odmiennym niż podczas wchłaniania „standardowych” komiksów. Style miejscami są podobne, a miejscami tak różne, że mamy poczucie przeskoku w czasie lub przestrzeni. To nawet dobrze wpisuje się w temat historii, który dotyczy przeskakiwania jaźni z ciała do ciała. Omówienie stylów rysunku oraz historii i samego komiksu przedstawiłem w tym materiale:

Obecnie w rękach fanów powinien już być drugi tom zatytułowany Aliens. Pieśń włóczni/Twierdza, który zawiera cztery opowiadania. Pozostaje zebrać wszystkie 5 części.

Przypisy:
[1] www.facebook.com/screamcomics, post z 7.04.2020

Sekcja komentarzyDodaj komentarz

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez administratora.