Krewetkowy biznes Bubby i Forresta Gumpa


Autor tekstu:
Kategoria: film
Data dodania wpisu: 30 sierpnia 2020

„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, na co trafisz” — jest to jeden z najbardziej znanych filmowych cytatów w historii amerykańskiej kinematografii[1]. Większość słyszała go niezależnie od tego, czy film, z którego pochodzi, jest mu znany czy nie. A wywodzi się on oczywiście z filmu Forrest Gump – filmowej adaptacji książki Winstona Grooma o tym samym tytule (powieść wydana w 1986r., premiera filmu odbyła się w 1994r.). Tytułowy bohater, w którego wcielił się Tom Hanks, to niezbyt inteligentny mężczyzna, którego losy przeplatają się z najważniejszymi wydarzeniami historii Stanów Zjednoczonych w drugiej połowie XX wieku. Film, wyreżyserowany przez Roberta Zemeckisa, jest laureatem Złotego Globu z roku 1995 dla Najlepszego filmu dramatycznego[2] oraz zdobywcą  6 statuetek Oscarowych z 1995 (m.in. dla Najlepszego Filmu)[3].

Forrest Gump płyta Bluray PL
Forrest Gump na płycie Blu-ray Imperial (fot. Język Filmu)

W filmie Forrest opowiada wiele historii ze swojego życia, które wydają się nieprawdopodobne — spotkał on trzech  prezydentów Stanów Zjednoczonych, został odznaczony Medalem Honoru Kongresu, stworzył wielomilionowy biznes krewetkowy i stał się inwestorem marki Apple Computers Inc., kiedy jeszcze nikt nie kojarzył loga jabłuszka. Twórcy dokonali wszelkich starań, aby wszystkie obrazy w filmie były jak najbardziej autentyczne poprzez odpowiednie kadrowanie oraz komputerową obróbkę kadrów z amerykańskich kronik historycznych. Reżyser z operatorem w ciekawy sposób pokazali Forresta na tle miejsc, w których przebywa, co miało symbolizować człowieka wobec historii – czyli to, jak jesteśmy od niej zależni. Więcej o takim sposobie filmowania możecie dowiedzieć się w poniższym odcinku na kanale Język Filmu:

Jednym z ważniejszych wątków w tej produkcji jest opowieść przyjaciela Forresta z wojska, Benjamina Buforda ‘Bubby’ Blue, o jego planach na stworzenie własnego biznesu krewetkowego po zakończeniu służby w armii amerykańskiej. Jak się dowiadujemy, rodzina Bubby, jak go wszyscy potocznie nazywali, od wielu pokoleń pracowała w przemyśle krewetkowym, więc mężczyzna wiedział bardzo wiele na temat połowu i obróbki tych skorupiaków. Bubba zaproponował Forrestowi współpracę, ale niestety nie było mu dane wrócić do domu i zrealizować swojego planu, ponieważ zginął na froncie w Wietnamie. Po zakończeniu służby wojskowej Forrest postanawia jednak spełnić marzenie swojego przyjaciela. W tym celu przyjechał do rodzinnego miasta Bubby, Bayou La Batre, zakupił kuter rybacki i postanowił spróbować swoich sił w połowie krewetek. Pewnego dnia dołączył do niego porucznik Dan Taylor, który przewodził plutonowi Forresta w Wietnamie. Niestety połów krewetek okazał się dużym wyzwaniem dla dwóch żółtodziobów w tej branży, a biznes nie szedł im, jak zakładali. Do czasu wielkiego sztormu, w którym wszystkie kutry zostały zniszczone, z wyjątkiem tego należącego do nich. I wtedy biznes nabrał tempa, a bohaterowie wkrótce mogli otworzyć firmę Bubba Gump Shrimp Co., która bardzo im się rozrosła, tak jak wymarzył to sobie Bubba przed śmiercią.

Forrest Gump, reż. Robert Zemeckis, Paramount

Film Zemeckisa okazał się wielkim hitem zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie, co było niemałym wyzwaniem w 1994 roku. W tym samym czasie premierę miało wiele ponadczasowych produkcji kinowych wielokrotnie nominowanych i nagradzanych: Skazani na Shawshank, Pulp Fiction, Król Lew, Maska, Wywiad z Wampirem czy Cztery Wesela i Pogrzeb.[4] Wytwórnia filmowa, która dystrybuowała Forresta Gumpa, chciała wykorzystać ten szał na Forresta. Dlatego rok po premierze zaproponowali firmie Rusty Pelican Restaurants Inc., aby wspólnie otworzyć restaurację inspirowaną filmem.[6][7]

Plakaty filmów 1994r.

I tym oto sposobem w 1996 roku, dwa lata po premierze Forresta Gumpa, została otwarta pierwsza restauracja pod szyldem Bubba Gump Shrimp Co. w Monterey w stanie Kalifornia. Zupełnie jak w filmie, prawdziwy biznes restauracyjny okazał się być strzałem w dziesiątkę, dzięki czemu z biegiem lat firma rozrosła się znacząco oraz stworzyła markę franczyzową pod nazwą Bubba Gump Shrimp Co. International.[7] Obecnie na świecie funkcjonuje 39 restauracji pod tym szyldem.[8] Poza USA restaurację można również odwiedzić m.in. w Japonii, Wielkiej Brytanii czy Meksyku[9]. Jako ciekawostkę dodam, że to Bubba Gump Shrimp Co. w Maui na Hawajach było miejscem odkrycia Chrisa Pratta, znanego m.in. ze Strażników Galaktyki czy ostatnich części Jurassic Park, w końcówce lat 90. XX wieku przez kanadyjską aktorkę Rae Dawn Chong, która zaprosiła wówczas chłopaka do wystąpienia w jej reżyserskim debiucie.[10]

Strona internetowa Bubba Gump z 30.08.2020
www.bubbagump.com (30.08.2020)

Co takiego oferują nam restauracje Bubby i Forresta? Poza ogromnym wyborem dań z krewetek, znajdzie się tutaj również coś dla smakoszy niegustujących w owocach morza. W karcie znajdziemy dania rybne, z kurczaka czy nawet z żeberek, a bohaterowie filmu mają swoje własne pozycje w menu, np. Zdobycz Jen-ny (ang. Jenny’s Catch) czy Uczta z Owoców Morza Forresta (ang. Forrest’s Seafood Feast).[11] Jednak dania inspirowane filmem to nie wszystko. Na każdym ze stołów goście restauracji zobaczą znak z napisem „Biegnij, Forrest, biegnij” („Run, Forrest, run”), który sygnalizuje obsłudze, że wszystko jest w porządku i nie potrzebujemy ich pomocy. Gdybyśmy jednak pragnęli wezwać kelnera do naszego stolika, wystarczy zmienić znak na „Zatrzymaj się, Forrest, zatrzymaj” („Stop, Forrest, stop”). Dodatkowo karta napoi jest przyczepiona do paletki od ping ponga, a na ścianach możemy oglądać kadry z filmu, rekwizyty z planu filmowego oraz znane cytaty bohaterów. W przerwie między daniami możemy pooglądać Forresta Gumpa na jednym z ekranów na ścianie albo zagrać w quiz z wiedzy o wydarzeniach filmowych z kelnerem obsługującym nasz stolik. Jeśli chcesz zabrać pamiątkę ze swojego wypadu, to możesz zaszaleć w sklepiku z pamiątkami albo zamówić jeden z napoi podawany w pamiątkowym kubku, który śmiało możesz spakować do swojej torebki lub plecaka.

Autorka tekstu w restauracji Bubba Gump (fot. Marcin Śliwiński)

Wieczór w Bubba Gump Shrimp Co. to świetnie spędzony czas w miłej atmosferze i przy smacznym jedzeniu (byłam, smakowałam, polecam). Każdy fan Forresta Gumpa powinien wpisać tę pozycję na swoją Bucket List (pl. listę rzeczy do zrobienia przed śmiercią). Ale nawet, jeśli nie uważasz się za wiernego miłośni-ka tego filmu, to warto wstąpić na chwilę będąc w okolicy jednej z restauracji. To kto jedzie ze mną na ucztę krewetkową? Kto wie — może nasz stolik obsłuży następca Chrisa Pratta?

Restauracja Bubba Gump w Anaheim w USA (www.bubbagump.com/locations/anaheim, 30.08.2020)

Przypisy:

[1] Lista „AFI’s 100 Years… 100 Movie Quotes” Amerykańskiego Instytutu Filmowego z 2005 roku, https://www.afi.com/afis-100-years-100-movie-quotes/ (31.07.2020)
[2] Lista zwycięzców i nominowanych do Złotych Globów w 1995 roku, https://www.goldenglobes.com/winners-nominees/1995 (31.07.2020)
[3] Lista zwycięzców i nominowanych do Oscarów w 1995 roku, https://www.oscars.org/oscars/ceremonies/1995 (31.07.2020)
[4] Ibidem
[5] Greg Johnson, Biggest Name in Shrimp: National Chain of Bubba Gump Eateries? That’s ‘Eater-tainment’, Los Angeles Times, 1996, https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1996-03-08-fi-44770-story.html (31.07.2020)
[6] Lisa Iannucci, On Location: A Film and TV Lover’s Travel Guide, Globe Pequot, Guilford, CA 2018, s.74
[7] Jason Chavis, About the Bubba Gump Shrimp Co, USA Today, https://traveltips.usatoday.com/bubba-gump-shrimp-co-21419.html (31.07.2020)
[8] Lista aktualnych lokalizacji restauracji na oficjalnej stronie Bubba Gump Shrimp Co., https://www.bubbagump.com/locations.asp (31.07.2020)
[9] Ibidem
[10] Reed Tucker, How Chris Pratt got discovered at ‘Bubba Gump’, New York Post, 2015, https://nypost.com/2015/06/06/how-chris-pratt-got-discovered-at-bubba-gump/ (31.07.2020)
[11] Karta menu z restauracji w Monterey, CA, https://www.bubbagump.com/pdf/menus/BGMR-Reopening-Menu-Tier3.pdf (31.07.2020)

Sekcja komentarzyDodaj komentarz

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez administratora.